SICAK İŞ TAKIM ÇELİKLERİ
 

1.2340 ESR

1.2343 ESR çeliğinin tokluk performansının yeterli olmadığı ve/veya daha iyi neticeler istenen kalıplarda kullanılmaktadır. Özel üretim yöntemi sayesinde içeriğindeki istenmeyen elementler (Kükürt, Fosfor, Oksitler v.b.) uzaklaştırılarak mikroyapısı son derece temiz ve homojen hale getirilmiştir. Sıcak iş takım çelikleri ailesi içerisinde tokluğu en yüksek olan çeliktir.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

1.2343 ESR

Özellikle hafif metallerin metal enjeksiyon ile üretiminde karşılaşılan çatlama ve kırılma problemleri karşısında 1.2344 çeliği yerine kullanılmaya başlanmıştır. (Curuf Altı Ergitme) yöntemi ile üretimi yapıldığında mekanik özellikleri son derece iyi olur.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

1.2344 ESR

Standart sıcak iş çeliğidir. Hafif metallerin (Alüminyum alaşımları, Magnezyum alaşımları, Çinko alaşımları v.b.) metal enjeksiyon ve metal ekstrüzyon yöntemi ile şekillendirilmelerinde kullanılır. Sıcak dövme kalıplarında kullanılan dövme makinesine göre zırh içerisinde ve/veya direkt olarak kullanılır. Ayrıca plastik sektöründe özellikle sıcak yolluklu kalıpların yanı sıra özel hammaddelerin (bakalit, kristal ve takviyeli plastiklerin) kalıplarnda da kalıp malzemesi olarak tercih edilir. ESR (Curuf Altı Ergitme) yöntemi ile üretimi yapıldığında mekanik özellikleri son derece iyi olur.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

1.2365

Ağır metallerin (Bakır, Bakır alaşımları v.b.) metal enjeksiyon, metal ekstrüzyon ve sıcak dövme yöntemi ile şekillendirilmelerinde kalıp ve takım malzemesi olarak kullanılır.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

1.2367 ESR

Ağır metallerin (Bakır, Bakır alaşımları v.b.) metal enjeksiyon, metal ekstrüzyon ve sıcak dövme (çelik dahil) yöntemi ile şekillendirilmelerinde kalıp ve takım malzemesi olarak kullanılır. Uzun ömürlü olması istenen hafif metallerin metal enjeksiyon ve metal ekstrüzyon yöntemi ile şekillendirilmelerinde kalıp ve takım malzemesi olarak kullanılır. ESR (Curuf Altı Ergitme) yöntemi ile üretimi yapıldığında mekanik özellikleri son derece iyi olur.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

D Mo2

Mekanik ve ısıl özellikler açısından 1.2365 ile 1.2367 arasında bir çeliktir. Üstün özellikleri ile tüm sıcak iş uygulamalarında kullanılabilmektedir.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

1.2714

Dövme işlemi için standart kalıp malzemesidir. Dövme kalıplarında çekirdek ve/veya zırh malzemesi olarak da kullanılır. Ön sertleştirilmiş (40-44 HRC) olup, tokluğu son derece yüksektir. Parlaklığın çok önemli olmadığı plastik kalıplarında kullanılmaktadır.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

1.2782 ESR

Östenitik paslanmaz sıcak iş çeliğidir. Yüksek sıcaklık dayanımı ve yüksek korozyon dayanımı ile cam sektöründe çeşitli uygulamalarda kullanılır.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

1.2787 ESR

Martenzitik paslanmaz sıcak iş çeliğidir. Ön sertleştirilmiş (280-320 HB) olması ve iyi korozyon dayanımı ile cam sektöründe çeşitli uygulamalarda kullanılır.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.