SOĞUK İŞ TAKIM ÇELİKLERİ
 

1.2210

Civa çeliği olarak da adlandırılmaktadır. Çeşitli kalıp ve makine yapımında yardımcı eleman olarak kullanılır.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

1.2379

1.2080 yerine geliştirilmiş, sertliği ve aşınma dayanımı yüksek olan bir çeliktir. Metalik ve metal dışı malzemelerin kesme-delme işlemlerinde (6 mm’ye kadar) ve diğer tüm soğuk iş uygulamalarında (ezme, delme, sıvama, derin çekme, haddeleme, ekstrüzyon) kullanılır. Aşındırıcı plastik hammaddeler (cam elyaf takviyeli v.b.) ile çalışılan ve parlaklığın ön planda olmadığı plastik enjeksiyon kalıplarında kullanılmaktadır. Tel erozyon uygulamalarında ısıl işleme dikkat edilmelidir.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

1.2436

1.2379 gibi yüksek sertlik ve yüksek aşınma dayanımı değerlerine sahiptir. Ancak tokluğu daha düşüktür. Bu açıdan ince metalik malzemelerin yüksek darbe altındaki çalışmalar için uygun değildir. Kullanımı çok yaygın değildir.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

1.2550

Sahip olduğu yüksek tokluk değeri ile darbe çeliği olarak da adlandırılmaktadır. Özellikle kalın metalik malzemelerin (6 mm -12 mm arası) kesme-delme uygulamalarında kullanılır.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

1.2721

Tokluğun önemli olduğu soğuk iş uygulamalarında (şekil verme, desenleme, kafa şişirme) kullanılır. Sertlik-tokluk ilişkisi açısından 1.2550 ile 1.2727 arasında bir konumdadır.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

1.2767

Soğuk iş takım çelikleri arasında tokluk değeri açısından en iyi çeliktir. Kalın metalik malzemelerin (6 mm ve üstü) kesme-delme uygulamaları ile desenleme, markalama gibi soğuk şekil verme uygulamalarında kullanılır. Yüksek tokluğunun yanı sıra yüksek parlatılabilme kabiliyeti ile plastik enjeksiyon kalıplarında çok iyi netice vermektedir. Özellikle hurda kırma bıçaklarında çok iyi netice vermektedir.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.  

1.2842

Yağ çeliği olarak da adlandırılmaktadır. Metalik malzemelerin kesme-delme uygulamalarında (6 mm - 12 mm arası) ve parlaklığın gerekmediği plastik enjeksiyon kalıplarında kullanılmaktadır. Çekirdeğe kadar sertliğini muhafaza etmekte sınırlıdır. Tel erozyon uygulamalarında tavsiye edilmemektedir.

   Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız.